Držić iz pera Radića

Projekt je započeo školske godine 2017/2018. U okviru projekta "Držić i pera Radića" kojeg je u suradnji s MZO, Gimnazijom Dubrovnik i Domom Marina Držića započela Osnovna škola braće Radić iz Zagreba s ciljem upoznavanja stvaralaštva Marina Držića kao i približavanja Držićevog jezika svijetu osnovnoškolaca, a sve povodom 450.obljetnice Držićeve smrti, Gimnazija Dubrovnik ugostila je u listopadu 2017. god. učenike šestog razreda istoimene škole pod vodstvom profesorice Ivane Bilić i knjižničarke Ružice Habek te im predstavila školu i projekte koji se u njoj provode. Učenici Osnovne škole braće Radić na zavidnoj razini nastavljali su predstavljati svoju školu i projekte i u narednim godinama. Tako se u sklopu projekta snimala i radio drama ‘Novela od Stanca’ Marina Držića, naučila se dubrovačka kolenda. Projekt nastavlja s razmjenom iskustva i primjera dobre prakse te upoznavanja sličnosti i razlike u običajima i kulturnoj baštini. Ove godine planirano je, ukoliko epidemiološke prilike to dozvole, sudjelovati u stručnom razgledavanju grada: Držićev grad, upoznat se sa stvaralaštvom Držića i mapirat gradski prostor kroz poveznicu s Držićem. Zainteresirani učenici bit će domaćini zagrebačkim kolegama i povest će učenike iz Zagreba u stručno razgledavanje. Učenici će preuzeti ulogu vodiča. Posjetit će Lokrum, pripremit će i igru zagonetki u prostoru (traženje lokacija i edukacija) koju će zatim zaigrati posjetitelji uz svoje nastavnike. Provest će se i anketa među učenicima o proživljenom iskustvu.

Voditelji projekta su: profesorica hrvatskog jezika Lucijana Pendo, knjižničarka Renata Lujak Grdović i ravnateljica Katarina Tolja