Erasmus + mobilnost u Esteponi

.

U sklopu Erasmus+ mobilnost između Gimnazije Dubrovnik i Ies Mar de Alboran iz Estepone učenici Gimnazije Dubrovnik proveli su ovog proljeća tjedan dana u španjolskom gradu Estepona zajedno s učenicima škole Ies Mar de Alboran. Cilj projekta je potaknuti interkulturalnu razmjenu i produbiti znanje o turizmu u ova dva poznata turistička grada. Učenici su pohađali nastavu te analizirali prednosti i nedostatke života u turističkim destinacijama.Zajedno s kolegama iz Španjolske učenici su provodili ankete među lokalnim stanovništvom i turistima te obrađivali teme kao što su: evolucija cijena stanovanja i smještaja, infrastruktura i usluge, tržište rada, zagađenje i prenapučenost, povećanje cijena, unapređenje kulturne, sportske i zabavne ponude.
Na temelju svojih istraživanja održali su PPT. Uživali su i u izletima u okolne znamenitosti poput Malage, Baelo Claudie, Bolonje i Tarife, gdje su imali priliku upoznati španjolsku povijest i kulturu. Uzvratni posjet ucenika Ies Mar de Alboran bio je odmah iza s programom koji je bio jednako bogat edukativnim i kulturnim sadržajem. Organizirane su aktivnosti na otvorenom, poput Action Bound avanture na Lokrumu i u staroj gradskoj jezgri, gdje su učenici istraživali povijesne i kulturne znamenitosti. Poseban fokus bio je na usporedbi ruralnog i urbanog turizma u sklopu cega su posjetili Konavle, gdje ih je ucenik domacin Ivo Mujo upoznao s tradicijom obiteljskog agroturizma, u kojem sudjeluju svi članovi njegove obitelji. Posjetili su i Sokol grad, Pasjaču, Cavtat te uživali u zalasku sunca na Srđu. Tijekom tjedna učenici su posjetili mnogobrojne muzeje u Dubrovniku, upoznajući se s bogatom kulturnom baštinom grada. Na kraju ove 7 dnevne mobilnosti, učenici su u Gimnaziji Dubrovnik prezentirali svoje radove koristeći digitalne alate. U prezentacijama su iznijeli rezultate anketa i intervjua te analizirali prednosti i mane, turizma, uspoređujući obiteljska poslovanja u centru Dubrovnika s onima u njegovoj okolici. Ovaj projekt pružio je učenicima jedinstvenu priliku za međusobnu suradnju, proširivanje znanja o turizmu i izgradnju trajnih prijateljstava između Hrvatske i Španjolske.