RENESANSNO NASLJEĐE DUBROVNIKA I FIRENCE

MEĐUNARODNA KULTURNA I OBRAZOVNA SURADNJA


MEĐUNARODNA KULTURNA I OBRAZOVNA SURADNJA

Učenici drugih razreda Gimnazije Dubrovnik početkom ožujka boravili su tjedan dana u Firenci u sklopu projekta Renesansno nasljeđe Dubrovnika i Firence. Uz bogat program, u sklopu kojeg su posjetili i grad Pisu, stekli su trajna znanja i iskustva , a ovaj tjedan njihovi prijatelji firentinci uzvratili su posjet. Dubrovnik i Firenca uistinu imaju bogato renesansno nasljeđe. Prvi trgovački kontakti između Firence i Dubrovnika datiraju još od kraja XIII. i početka XIV. stoljeća. Firentinci su dolazili u Dubrovnik trgovati, a neki od njih nastanili su se u gradu kao zlatari, tkalci, prodavači začina i uvoznici srebra čija se trgovina odvijala preko Dubrovnika. Firenca je 1495. imenovala svog prvog konzula u Dubrovniku, a Dubrovnik je uzvratio imenovanjem konzula u Firenci. Veze Dubrovnika i Firence nisu bile ograničene samo na trgovinu. Firentinski umjetnici i obrtnici dolazili su raditi u Dubrovnik, kao i učitelji i obrazovani činovnici koji su povremeno radili u kancelariji Dubrovačke Republike.
U Firenci su živjeli i djelovali brojni studenti, trgovci, obrtnici i svećenici koji su dolazili izučiti znanja kojima će se poslije koristiti u svojem gradu. Čak je jedna ulica, u kojoj su obično stanovali Dubrovčani, bila zvana Calle dei Ragusei (Ulica Dubrovčana), Iskustva, obogaćena kroz učenje o bogatom renesansom naslijeđu ove dvije povijesne sredine pogledajte u fotogaleriji i na linku https://youtu.be/kQ6Zv6n-YEY

29.03.2019. | 16:57 | objavio: tajništvo

RENESANSNO NASLJEĐE DUBROVNIKA I FIRENCE 2019

Ul. Frana Supila 3, 20000, Dubrovnik

+385 (20) 432 569

gimnazija-dubrovnik@du.t-com.hr

Developed by KlikIT | Design by Božo Prlenda