POLITIKA, ŠTO JE TO? - Allons enfants

Učenik 3f Ivan Mrnarević napisao nam je putopis iz Pariza.


Učenik 3f Ivan Mrnarević napisao nam je putopis iz Pariza.

 Uvijek je zanimljivo upoznati nove ljude, druge i drugačije. Razmjena učenika prava je prilika za to. Nas šestoro učenika 3.b i 3.f razreda, Gabrijela, Petra, Matej, Mateo, Vito i Ivan, uz pratnju profesora povijesti Đura Capora boravili smo u Francuskoj od 29.10. do 5.11. na međunarodnom projektu ,,Politika-što je to?”  financiranom od Društva francusko-njemačkog prijateljstva

   Sletivši na pariški aerodrom Orly, preživjevši čekanje u redu za provjeru putovnica, uputili smo se prema hotelu. Profesor je bez greške isplanirao put do hotela, promijenili smo tri vlaka i bili pred hotelom, cijena planiranja sitnica – malo migrene i povraćanja za profesora, valjda od stresa.

Smješteni preko puta najvećeg trgovačkog centra u Francuskoj, već prvi dan odlučili smo otvoriti novčanike.

Navečer smo upoznali svoje domaćine, Francuze iz AJPN (Udruga mladih iz Noisya - pariško predgrađe) i Nijemce iz Hagenowa (sjeveroistok Njemačke).

Uslijedio je radni ponedjeljak, nakon doručka koji je bio tipično francuski i sjajan, odmoreni smo se uputili na početak radionica. Uz stručno vodstvo animatora Francuskinje Marie i Nijemca Roberta sve je išlo po planu.

Pozabavili smo se pitanjima mjesta mladih u politici, uporabe javnog prostora, zaštite okoliša, kulture i obrazovanja. Bili smo podijeljeni u nekoliko  grupa, pomiješanih nacija. Komunikacija se odvijala na francuskom i njemačkom jeziku, a od pomoći je bio i engleski. Zajedno smo sastavljali pitanja koja smo sutradan postavljali mladim gradskim dužnosnicima, gradskoj vijećnici grada Noisy le Granda, a zatim smo razgledali zgradu Gradskog vijeća i Ured gradonačelnice i upoznali se s njenim suradnicima. Ljubazno su nam pripremili odličan ručak u prostorijama gradske uprave.

Nakon upoznavanja mjesta, navečer smo se okušali u kuhanju nacionalnih jela. 

Naša hrvatska grupa se odlučila za pripremanje crnog rizota. Zasukali smo rukave, a rezultat su bili osmjesi i užitak svih ostalih. Mnogi su tražili i recept, iako nam nisu uspjeli naći crnilo, nužno za kuhanje crnog rizota.

    Idućeg dana uslijedio je predah od radionica i za nas najdraži dio puta, posjet centru Pariza. Katedrala Notre-Dame i Eiffelov toranj ostavili su nas bez daha. Poželjeli smo zauvijek ostati tamo. Pariški sklad, trgovi, parkovi i bulevari su nas očarali. Lijepo je bilo osjetiti  nakratko kako diše Grad Svjetlosti. Popili smo kavu pred muzejem Pompidou iščekujući trenutak kada će Severina koja je tada tweetala iz Pariza naići. Naši domaćini pokazali su nam najvažnije državne zgrade u Parizu, Nacionalnu skupštinu, Senat, Louvre, Pantheon, Gradsku vijećnicu i nezaobilazni Trg sloge (Place du Concorde gdje je giljotina pogubila 11000 ljudi) i objasnili nam kako funkcionira politički sustav u Francuskoj.

     Nastavak radionica uslijedio je nakon kratkog izleta. Susreli smo se sa predsjednicom Gradskog kotara i postavljali joj pitanja, a ona nas je počastila nezaobilaznim palačinkama, kavom i sokovima u dvorištu futurističke zgrade u kojoj su se snimale Igre gladi. Domaćini su nam i organizirali odlazak u zabavni park gdje se svi sudionici podijelili u dvije grupe naoružane laserima i u boj. Slistiti profesora Capora laserom, ljudi moji tko to može platit!?

    Uslijedio je vrhunac radionica, snimanje radio emisije. Podijeljeni u višenacionalne grupe analizirali smo odgovore političara s kojima smo se sastali, gradskih dužnosnika zaduženih za pitanja mladih, gradskog vijećnika, parlamentarnog zastupnika i članova gradskog kotara. Uslijedio je prijevod na sve jezike, a zatim prezentiranje i snimanje materijala na francuskom, njemačkom i hrvatskom. Naši domaćini su se pobrinuli da to bude jako profesionalno. Emisija je narednih dana bila emitirana na lokalnom radiju.

Bližio se rastanak od dragih ljudi koje smo upoznali. Bili smo počašćeni odličnom večerom, te nam  je priređena kratka zabava na rastanku. Izmjenjivali smo pjesme i otkrili što slušaju mladi Francuske i Njemačke. Ujutro nakon doručka smo se pozdravili i odlučili ostati u kontaktu.

    Naša hrvatska grupa odlučila si je priuštiti  još jedan izlet Parizu. 

Ovog puta obišli smo Saint-Chapelle i muzej Louvre. Upoznali smo Niku sa Samotrake, Mona Lisu, Botticellia,Giotta, El Greca i mnoge druge. Uslijedio je ručak u obližnjem bistrou gdje smo se na trenutak osjećali kao pravi Parižani, okruženi poslovnim ljudima, a kasnije je uslijedio jedan kratki, neizostavni shopping. Zadnju noć proveli smo mirno, bez prevelike zabave, da bi bili odmorni za posljednji stres, kašnjenje na ranojutarnji let, gužvu na Orly-u i povratak iz grada od 10 milijuna stanovnika našem voljenom Dubrovniku.

     Još uvijek i nakon dva tjedna od puta, zbrajaju se dojmovi. Nakon divnog Pariza, a posebno projekta o politici, netko je vjerojatno dobio vjetar u leđa. Ljubav prema putovanjima ili put u političke vode?  Pa da mi zapjevaju: O Ivane, pobratime miooo, jesi skoro u Bruxellesu biooo.  

Razmjene se definitivno isplate, a ova naša pariška avantura pamtit će se dugo vremena. 

16.11.2017. | 08:41 | objavio: knjižnica

Allons enfants

Ul. Frana Supila 3, 20000, Dubrovnik

+385 (20) 432 569

gimnazija-dubrovnik@du.t-com.hr

Developed by KlikIT | Design by Božo Prlenda